Zebra,Stor,Tül Perde İçin Yıkama Önerileri

0
683

Stor perde ve zebra perde genellikle polyester kumaş kullanılarak ve bir makara mekanizmasına takılmasıyla elde edilen perdelerdir. Bu kısa bilgilendirici açıklamadan sonra gelelim stor veya zebra perde alırken dikkat edilecek hususlara. Öncelikle alınacak perdenin desenleri var ise desenlerine, yok ise baskı ve renk kalitesine, yapılan baskının doğru yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli. Ayrıca perde kumaşının yıkanabilir, temizlenebilir veya silinebilir olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bununla birlikte perdeyi toplayan ve açan mekanizmanın doğru çalıştığı ve sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli. Ucuz olduğu gerekçesiyle özellikle çin malı denilen kalitesiz perdeler tercih edilmemeli. Bu tip perdelerde bir süre sonra güneşe maruz kaldığından dolayı renklerinde solma, sararma en önemliside kumaşı sertleşerek dökülmeye başlayabilir.

Özene bezene aldığınız, gözünüz gibi baktığınız perdeleriniz nasıl yıkanmalıdır? İmalatçı firma veya satıcının perdenin temizliği ile ilgili uyarılarına kulak vermek perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünün uzun olması için önemlidir. Bu önemli bilgiyi sizinle paylaştıktan sonra sıra, tecrübemize dayanarak sizlere vereceğimiz yıkama tavsiyelerini yazmaya geliyor. Tül perdelerinizi yıkamak için makineye atmadan önce soğuğa yakın ılık suda bekletmekte fayda var. Özelikle (organze) zemin olanlar ortalama 3,5 saat soğuğa yakın ılık suda bekletilmeleri hem perdelerinizin daha beyaz olmasını sağlayacak hemde ömürlerini uzatacaktır. Perdelerinizin suda bekleme işlemi bittikten sonra artık perdelerinizi 30 derece ve kısa programa ayarladığınız makinenizde yıkayabilirsiniz. Perdelerinizin daha beyaz görünmesini istiyorsanız bekleme suyuna bir ölçek çamaşır suyu katabilirsiniz. 5-7 litre suya bir ölçek çamaşır suyu perdelerinizin daha beyaz görünmesi için yeterli olacaktır.

Evlerinizde beğenerek kullandığınız organze tül perdelerinizi aşırı sıcaktan uzak tutun. Organze perdeler güzel görünümü ve şık tarzı ile en çok kullanılan perdelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Tüm renk ve desenlerle uyumlu bir görüntü veren organze perdeler transparan yani şeffaftır fakat şeffaf olmasının yanında gündüzleri dışardan içeriyi göstermez fakat içerden dışarıyı görmenizi sağlar. Bu kadar çok tercih edilen organze perdelerin en önemli dezavantajı ısıya karşı hassas olmasıdır. Güneş ışınlarına veya herhangi bir ısı kaynağına maruz kalan organze perdelerde renk değişiklikleri ve sertleşmeler bununla birlikte dökülmeler görülebilir.

Bu sebeple organze perde kullanılan odalar gün boyu güneş görüyorsa muhakkak güneşlik kullanılmalıdır. Ayrıca organze perde kalorifer vb. ısı kaynaklarına çok yakın olmamalıdır. Kalorifer üstüne denk gelen perdelerin boyu kalorifere en az 10 – 15 santimetre kadar uzak kalacak şekilde ayarlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here