Çocuk Odası Perde Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

0
1716

Çocuk odasına özenle seçtiğiniz mobilya ve dekorasyona uygun aydınlatma ve perde seçiminde de bazen kararsız kalabiliyoruz. Mağazalarda sunulan çeşit fazlalığı karar vermenizi biraz daha zorlaştırır. Nasıl bir model beğeneceğiniz zor hale gelir. Size bu konuda yardım etmek isteriz. Size aktaracağımız bazı bilgilerden yola çıkarak çocuk odası için uygun perde seçmenizin kolaylaşacağını umuyoruz.

Çocuk Odası İçin Perde Seçimi zamanı ilk önce odaya uyum sağlamasına dikkat ediniz. Çocuk odasındaki mobilyalar eğer koyu renkteyse perde seçimi de koyu yaparsanız odanın aydınlığını almış olursunuz. Eğer mobilyalar açık renklerde ise perde seçiminde pastel tonlara veya mobilyada kullanılan rengin bir veya iki ton koyusunu seçebilirsiniz. Eğer çocuk odası erkek çocuğuna göre tasarlanmışsa perde desenlerinde kelebek veya prenses gibi motiflerden kaçının. Aynı şekilde eğer oda kız çocuğu için tasarlanmışsa desenler arasında araba robot tercih etmeyiniz. Perde seçimi yaparken aynı zamanda duvar rengini de göz önünde bulundurmanız önemli. Uyumlu renk seçerek gözü yormamış olursunuz. Örneğin, duvar rengi yeşil ise perde seçiminde açık fıstık yeşili tonlarına yönlenebilirsiniz. Eğer çocuk odası duvarı için desenli duvar kağıdı kullandıysanız o zaman perde seçiminde düz model seçmeniz daha iyi olur.

Perde desenine karar verdikten sonra modeline odaklanabilirsiniz. İsteğe görü stor perde ve ya tavan perde kullanmak mümkündür. Eğer çocuk odası çok güneş alıyorsa seçiminizi stor perdeden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece tül üzerine kalın perde alma derdinden de kurtulursunuz. Çocuk odasına alınacak perde seçiminde özen göstereceğiniz en önemli şey perdenin çocuk sağlığına zarar vermemesidir. Ayrıca kolay yıkanabilen ve leke tutmayan kumaş perdeler seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu konuda çocuk odası için perde alacağınız mağazada uzmanlardan da yardım alabilirsiniz.

Kumaş ve tül: Viskon, şönil, ipek ve tafta perdeler sadece kuru temizleme yapılabilir. Aksi bir talimat yoksa yıkanmaya uygun tüller soğuk veya 30 derecede çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Katlamalı perde: Katlamalı perdeler tül yada kumaştan dikilmiş olabilirler. Kumaşın cinsine göre yıkama veya temizleme yapılmalı. Mekanizma üzerindeki perdenin çıkarılıp takılması zorsa perdecinizden yardım istemelisiniz. Yıkanmaya müsait katlamalı kumaşları 30 derecede ve çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Stor perde: Apresi gideceği için yıkanması önerilmez, önce yerinde ve elektrikli süpürge ile tozunu alın. Düzgün ve sert bir zeminde köpük ve süngerle silip, kurulayabilirsiniz.

Ahşap jaluzi ve ahşap stor perde: Belli aralıklarla kaz tüyü ya da fiber toz alıcılarla tozunu alabilir, yağ veya sigara isi oluşmuşsa nemli bezle silebilirsiniz.

Plastik veya metal jaluzi: Şertilerini kapatıp, tüylerle toz alabilir ya da düzgün bir zemina yayarak sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Perde bantları paslanmaz ancak jaluzinin alt ve üst kasası yıkamadan sonra kurulanmalıdır. Bnatları açık şekilde kurutabilirsiniz.

PVC dikey perde: Bantları deterjanlı bezle silinebilir ya da taşıyıcı raydan çıkarılarak yıkanabilir.

Screen stor: Aksi bir talimat yoksa yıkanabilir. Mekanizmasından çıkaracağınız perdeyi düz bir zeminde fırça ile yıkayabilirsiniz.

Düet – Pilise: Narin yapılı perdelerdir. Kumaş katlarının bozulmaması için susuz köpüklü süngerle silinebilir. Talimatında yıkanabileceği belirtilmişse 30 derecede yıkama yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here