Salı, Temmuz 16, 2024

Tül Perde

Evinizde hoş bir görüntü oluşturmak için genellikle saten perdelerimizin önünde tül perde asabilirsiniz. Bunun sebebi evdeki estetik görüntüyü ortaya çıkarmaktır. Yanlardan açılan diğer perdeler ile uyum göstermesi için kullanılır. Sadece saten perde olduğunda ortaya pek de güzel görüntü çıkmaz. Bunun önüne geçebilmek için bu tarzda perdeler kullanmak gayet mantıklıdır. Hangi mekana giderseniz gidin kullanıldığını ve dekorasyonun vazgeçilmezi olduğunu göreceksiniz. Katlanmalı özelliğiyle hem yıkanması kolay, hem de sahip olduğu doku sayesinde zor kirlenen türler arasındadır. Tüm bunların yanı sıra yaz aylarına saten perdenizi köşeye atıp sadece tülü çekerseniz hem dışarıdan eviniz görünmez hem de odanızın hava almasını sağlarsınız.

Tül perdelerin çok modeli vardır. Bunları sayacak olursak; katlamalı, Japon, plise, balon, kruvaze olarak sırayla gitmektedir. Hepsinin deseni farklı olduğu gibi duvar boyasına ve pencereye göre tasarlanmış olup tamamen dekorasyonu ve tasarımı düşünerek üretilmiş perde türüdür. Tül perde her evde, elit mekanlarda, mağazalarda bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise içeride oluşturduğu atmosferdir. Modellerinin farklı olduğu gibi de dikimlerinin de farklı olduğunu bilmeliyiz. Örneğin saten perdenin önüne genelde dantel modelini tercih ederler etkeni ise diğer perdelere göre daha uyumlu olmalarıdır. Saten üzerine, aynı kumaşı çekmek görüntü kirliliği oluşturacağından pek tercih edilmez. Bazı zamanlarda tiyatrolarda bile sahneye çekilen perdenin önüne tül perdeler tercih edilir.

Ofislerde son zamanlarda katlamalı perdeler kullanılmaktadır. Dekorasyona önem gösteren mimarlar ise yine aynı şekilde tül perde seçeneğinden yararlanırlar. Bu kadar çok sevilmesinin sebebi üzerine konulan gül, farklı çiçekler, yaprak ve dantel desenleridir. Özellikle kadınların en çok tercih etmesinin sebebi de evdeki ferahlığı oluşturmasıdır. Tül perde siparişinden bahsedecek olursak kısa süre içerisinde teslim edilmesi ve yapılması diğer perdelere göre kolaydır. Tek zahmeti seçtiğiniz desenler farklıysa bayağı uğraş vericiyse ve usta bir perde terzisi tarafından yapılıyorsa uzun zaman alabilir. İnce yanları ise çabuk yırtılabilir bu yüzden mutlaka tedbirini almalısınız. Camı açarken özellikle yırtılmasını engellemek adına perdeyi sadece camın açık kısmına bırakırsanız yırtılma olasılığı daha düşüktür. Tül perde evinizdeki dekorasyonlara renk katar, mutlaka tercih etmelisiniz.