Perde Montajı Nasıl Yapılır?

0
744

Dekorasyona uygun perde seçimi nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli sorularının cevabını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz. Dekorasyona uygun perde seçimi yapılırken en çok dikkat edilecek hususlardan bir tanesi perdelerin mobilyalar ile uyumlu olmasıdır. Klasik mobilyalar kullanılan bir oda için perde seçimi yapılırken, yine mobilyaya uygun klasik tarzda perdeler tercih edilmelidir. Bu perdeler yine klasik tarza uygun olarak sağdan, soldan braçol (perde bağı) ile toplanabilir. Yine aynı perdenin arkasına tül veya stor perde ile güneşin odaya direkt düşmesini engelleyebilir ve daha zengin bir görüntü elde edilebilir.

Burada dikkat edilecek şey desenli bir fon için arkaya düz bir tül veya düz bir stor perde. Düz bir fon için arkaya seçilecek tül veya stor perdenin deseneli tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Daha düz tarzda mobilyaların kullanıldığı o da için perde seçimi yapılırken, daha çok japon perdeler tercih edilebilir. Bu perdeleri tercih ederken dikkat edilecek husus bir husus japon perdelerin enidir. Alınacak perdelerin eninin 45 ile 60 santimetre arasında olması uygun olacaktır. Oturma odası, genç odası gibi alanlarda daha hareketli ve gündelik perdeler tercih edilebilir. Ayrıca özellikle teması olan odalarda örneğin otomobil teması seçilmiş bir genç veya çocuk odası için perdelerimizi de bu temaya uygun dijital otomobil baskılı perdeler tercih edilebilir. Bu perdeleri katlamalı veya sağdan, soldan toplamalı olarak kullanılabilir.

Perde seçimi yapılırken dikkat edilecek diğer bir önemli husus perdenin kumaşıdır. Yeni çıkan, özellikle ütü gerektirmeyen kumaş seçimi perde temiziğini kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Kumaş perde alırken dikkat edilececek hususların başında kumaşın nasıl temizlendiğidir. Kumaş perde alırken yıkanabilir olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca tercih edilen tül ile kumaştan hoş bir kombin ortaya çıkmalıdır. Örneğin organze tül ile tafta kumaş tercih edilebilirken, keten ve vual tül ile yine yıkanabilir soft, nubuk veya şönil kumaşlar tercih edilebilir. Nubuk ve şönil kumaş keten ve diğer kumaşlara göre temzilenebilirlik açısından daha kullanışlıdır. Yine bu bilgilere ek olarak seçilen kumaşın kolay ütülenebilir veya ütü gerektirmeyen şönil veya diğer kumaş çeşitlerinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Perde montajı bir uzman yardımı almadan yapılacaksa, öncelikle pencerenin açılabilme mesafesi iyi hesaplanmalı. Özellikle katlamalı perde, stor perde gibi mekanizmalı perdelerde pencerenin açılma mesafesi dikkate alınmazsa sonradan perdenin değişmesine sebep olabilir. Diğer bir dikkat edilecek nokta kartonpiyer kullanılan tavanlarda kartonpiyer mesafesini hesaba katarak montaj yapmaktır. Doğru yapılmamış bir montaj, takıælmak istenen perdenin kartonpiyer yüzünden takılamamasına veya kartonpiyerin zarar görmesine sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here