Yatak odamıza perde seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

0
953

Öncelikle şu unutulmamamlıdır ki yatak odası kişiye özel ve dinlenme odasıdır. Bu sebeple yatak odasına perde seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta renk seçimidir. Perde için renk seçimi yapılırken odadaki mobilyaların ver duvarların rengi göz önünde bulundurulmalı. Seçilen perde rengi mobilya ve duvarların rengi ile uyumlu olması odaya bir bütünlük kazandıracaktır böylece ayrı bir havadaolmayacağı için mekanın derinliğini daha iyi hissedebilirsiniz. Yatak odalarının dinlenme ve uyuma odaları olduğunu düşünecek olursak perdelerimizin renklerinin pastel ve mat renklerde seçilmesi daha uygun olacaktır.

Perde seçimi yapılırken yapılan en sık yapılan hatalardan bir tanesi de güneşliklerin çok sık dokunmuş olanlardan tercih edilmesidir. Çok sık dokunmuş bir güneşlik güneşin odaya girmemesine sebep olur. Bu da yatak odasının sıkıcı ve dinlendirmek yerine daha çok yoran bir oda olmasına sebep olur. Güneş girmeyen eve doktor girer Atasözümüzü unutmamakta fayda var. Fakat siz yinede güneş ışığının sabah erkenden yüzünüze vurmamasını ve odanızın karanlık kalmasını istiyorsanız Blackout denilen ve güneş ışığını tamamen kesen stor perde sistemlerini kullanabilirsiniz.

sarıyer perdeciOdalarımızın güzelliği perdelerimiz. Peki aldığımız perdeler evdeki mobilya ile ne kadar uyumlu ? Öncelikle alacağımız perde veya perde takımı neler oluşmalı. Birincisi perdelerimizin hemen arka kısımlarında olan ve dışardan gelecek olan güneşi kesen Blackoutlar. İkincisiBlackout larımızın sağına ve soluna hemen önüne konulan güneşlikler veya fon perdeler. Üçüncü parçamızda bu birinci ve ikinci parçalarımızın arasına gelecek olan tül veya stor perdelerimiz olmalı. Bu parçaların renklerini ve tarzını seçerken öncelikle mekanın geneline bakılmalı ve parke, halı, mobilya kumaşı göz önünde bulundurulmalıdır.

Perdelerin rengi genellikle oturma grubuyla aynı seçilmektedir fakat bu seçim her zaman çokta doğru olmayabiliyor. Bunun yerine mümkün olduğunca perde ve oturma grubunu birbirinden kopuk ama içindeki renk tonlarından içerisine serpiştirerek bir bütün oluşturulmalıdır. Böylece daha derin ve sıkmayan bir görünüm elde etmiş oluruz. Son olarakta günümüzde kullandığımız perde çeşitlerini düşünecek olursak. Klasik salonlar için balon perdeler dediğimiz, daha modern salonlar için japon perde veya ip perde kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here