Perşembe, Nisan 25, 2024

Zebra Perde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ev dekorasyonu denildiği zaman akla gelen ilk ürün perdeler olmaktadır. Perdeler hem görünüşü ile ev dekorasyonlarını tamamlarken hem de dışarıdan evin görünmemesine fayda sağlar. Evi yazın güneş ışığından korurken kışın ise evin içinin sıcaklığının dışarıya gitmesini engellemektedir. Perde seçimi kullanılacak mekana, kullanacak kişinin zevkine ve ihtiyacına göre değişir. Teknolojinin gelişmesi ile değişen perdelerde, eskiden kullanılan tül perdelerin yerini zebra perde almıştır. Zebra perde, kullanımının kolay olması ve gösterişli olması sebebiyle son yılların en revaçta olan perde modelleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Neden Zebra Perde Tercih Edilir?

Zebra perde, kaliteli malzeme ile üretildiği zaman ısının yalıtımına büyük katkı sağlar. Bu sayede kışın evin sıcaklık derecesini daha da artırır. Modern perde konseptlerinde çok güzel bir tamamlayıcı görevi üstlenen zebra perdeler, ev dekorasyonlarını tamamlayan bir üründür. Zebra perde kullanılan evde ayriyeten bir güneşliğe gerek olmaması da tercih edilmesinde önemli bir etken olmaktadır.

İki farklı desenin birbirine uydurulması ile paralel hat desenleri sonucunda ortaya çıkan zebra perde, temizliği ile de tam not almaktadır. Tül perdeler gibi yıkanmasında gerek olmadan silinebilme ve ütü derdi olmadan yerine asılabilme özelliklerine sahiptir. Zebra perdelerdeki paralel hatlardan bir tanesi tül perde gibi güneş ışığının içeriye girmesini sağlarken kalın hat güneş ışığının girmesini engeller. Buna perdeyi oynatarak kendiniz karar verebilirsiniz.

Zebra Perde Tercihinde Önemli Noktalar

Zebra perdeler, kesinlikle ihtiyaçlara göre seçilmesi gereken perde çeşitlerindendir. Kullanılacak alana göre de perde çeşidi değişebilmektedir. Genelde cafe, ofis ve otel gibi yerlerde tercih edilen zebra perdeler, artık evlerde daha çok kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Evin her odasında rahatlıkla kullanılabilen zebra perdeler, daha çok mutfak ve yatak odasında kullanılacağında kumaşı da değişmektedir. Çünkü mutfaktaki havalandırmanın ve yemeklerin etkisi ile çok çabuk kirlenebilen zebra perdelerde kumaşı zor kirlenen ve kir tutmayan modeller mutfak için en uygun modellerdir. Yatak odalarında zebra perdeler kullanılacaksa, şeffaf olmayan modeller tercih edilmelidir. Kullanım kolaylığı sağlayan zebra perdeler, son zamanlarda en çok kullanılan perde çeşitlerinde ilk sırada yer alır.