Perşembe, Nisan 25, 2024

Plise Perdeler Ve Özellikleri

Ev dekorasyonunda en çok dikkat edilen ve seçmekte zorlanılan ev tekstil ürünü perdelerdir. Eski zamanlarda tek tip perde modelleri varken teknolojik çağın etkisi ile birçok perde şekilleri üretilmektedir. Bu nedenle perde seçiminde kararsızlıklar yaşanması doğaldır.

Birçok perde çeşidi içinde son dönemlerde en çok tercih edilen perdelerin başında plise perde gelmektedir. Son dönemlerin modası olan balkon camlarında, modern tasarımlı ev ve işyerlerinde ve kış bahçesi dekorlu evlerde plise perdeler kullanılmaktadır. Tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de açılı ortamlarda kullanma rahatlığıdır.

Plise perde de bulunan kontrollü ip mekanizması sayesinde aşağı ve yukarı kolayca hareket ettirilebilmektedir. Bol renk seçeneği ile istenilen tarzda seçme olanağı sunulan plise perdede alt ray sisteminin yer almasından dolayı perde istenilen açıklıkta tutulabilmektedir. Özel üretilen plise perde kumaşları pile şeklinde katlandığı için köşeli ve dairesel ortamlarda hem kullanım kolaylığı sağlar hem de görsel bir güzellik sunar.

Neden Plise Perdeler Tercih Edilir?

Plise perde çeşitleri 150 cm yükseklikteki yerlerde rahatça kullanılabilmektedir. Pencerelerdeki estetik görüntünün bozulmaması için istenilen ölçülerde ve istenilen taraflarda perdenin açılabiliyor olması, özellikle görselliğe önem veren ev hanımlarının öncelikli tercihlerinin plise perde olmasını sağlamıştır. Ayrıca güneş ışınlarının eve geliş açısında göre de perde istenilen şekilde açılabilmektedir. Bu sayede kışın güneş ışıklarının eve girmesi sağlanarak ev ısısı artırılırken yazın da güneş ışıklarından korunan ev daha serin olmaktadır. Bu özellik enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

Plise perdelerde kullanılan kumaşlar kir tutmayan özellikte oldukları için temizlenme sıkıntıları yoktur. Polyester kumaşlardan üretilen plise perdeler, su tutmama özelliğine sahiptir. Uzun ömürlü olan plise perdelerin bir diğer avantajı da alev tutmuyor olmasıdır. Bu sebeple hem kaliteli kullanım sağlarken hem de ekonomik olması ile sizi fazla ücretten kurtarmaktadır.

Plise perdeler gün ışığının eve yumuşak şekilde dağılmasını sağlamaktadır. Esnek ve kademesiz konumlandırma özelliği ile görsel bir şölen sunmaktadır. Renk çeşitleri ve farklı tasarımları ile de estetik bir güzellik sağlamaktadır. Kullanım alanı daha geniş olan plise perdeler, her yere uymaktadır.