Perşembe, Nisan 25, 2024

Sahne Perde

Sahne perde, İngilizce ‘de stage curtain olarak bilinen geniş boyutlarda olan ve ortadan ikiye açılan özel perde sistemlerinden biridir. Sahnedeki oyunun başlangıç, ara ve sonunda açılıp kapanan perdedir. Sahne perdesi dekor amaçlı kullanılan görselliği ile alanın güzel görünmesini sağlayan perde çeşididir. Sahne perdesi, 2 ila 18 metre arasında değişiklik göstermekte ve kullanım amacı doğrultusunda yapılmaktadır. Uzaktan kumanda ve butonla uzaktan sahne perde kontrol edilmektedir. Sahne açılıp kapanırken bu mekanizmanın kullanılması zarafet sağlamaktadır. Tek veya çift motorla çalışmaktadırlar. Sahnenin geniş olmasından dolayı sahne perde için bazen tek motor değil çift motor kullanılır.

Çalışma sistemine göre manuel, motorlu, uzaktan kumandalı ve hem manuel hem motorlu olarak dört kısma ayrılmaktadır. Gösteri merkezlerinde, tiyatrolarda, seminer salonlarında, konferans salonlarında, açık hava konser alanlarında sahne perde kullanılmaktadır. Ayrıca, eğitim kurumları ve okullarda da kullanılabilir. Günümüzde modern bir hale gelmiştir. Sahne perde, mekanın estetik açıdan güzel olmasını sağlamakla birlikte genellikle kadife tercih edilmektedir. Perdelerin büyük ve ağır olmasından dolayı sahne perdelerinin üretilmesi, montajlanması profesyonel bir süreci içermektedir. Her aşamada dikkatlice çalışılması gerekmektedir. Birden fazla kumaş çeşidi ve renk çeşidi bulunmaktadır.

Sahne perdelerinin üretilmesi sırasında ilk olarak kumaş kısmı tasarlanmaktadır. Sahne perdesinin en önemli özelliği, perdenin arkasındaki seslerin seyircilerin bulunduğu alana yansımamasıdır. Yüksek ısı ve yüksek ışıktan dolayı olumsuz bir etkinin olmaması için kumaşlar kadife tercih edilmektedir. Kadife kumaşlarının yanmazlık özelliği vardır. Sahne perdesinde herhangi bir arıza olduğunda kullanılmaması gerekmektedir. Öncelikle sistemin bağlı olduğu enerjinin kapatılarak yetkili servisin aranması gerekmektedir. Sahne perdesi teknolojik imkanlar sayesinde kullanılan kumaştan başlayıp kullanılan sisteme kadar özel olarak tasarlanmaktadır.

Sahne perdesinin çeşitleri şunlardır:

-Motorlu sahne perdesi

-Yukarı açılan sahne perdesi

-Valans perdesi

-İki yana açılan sahne perdesi

-Fon perdesi

-Cyclorama perdesi

Sahne perdesinin kumaşı ince ve hafif olmamalıdır. Renk ile ilgili herhangi bir sınırlama olmaksızın dikkat çekici renklerin tercih edilmesi daha doğru olur. Sahne perdesinin motoru kaliteli olmalı ve gerekli bakımları yapılmalıdır. Sahne perdelerinin fiyatları motorun gücüne ve motorun ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Perdenin rengi fiyatı etkileyen bir faktör değildir.