Perşembe, Nisan 25, 2024

Farklı Bir Bakış Açısı Olarak Screen Perde

Günümüzde artık eskiden ofislerde kullanılan birçok perde çeşidi modifiye edilerek, ev kullanımına sunulmuştur. Bu gelenek stor perdelerin kullanım alanlarının yayılması ile başlamıştır. Daha çok ev tasarımlarında modern bir çizgi yakalamak isteyenler bu tarz perdeleri tercih etmektedir. Bunlardan biri de bir stor perde çeşidi olan screen perdedir. Kullanım alanlarına oldukça şık görünüm sağlayan bu perde çeşidi modern görünümü ile evlerde farklılık yaratmaktadır. Her ne kadar ofislerde görmeye alıştığımız bir perde çeşidi de olsa, farklı renklerde, sadelik sevenler için güzel bir alternatif olmaktadır.

Screen perde, dokumasının farklılığından ötürü diğer stor perdelerden ayrılmaktadır. Bu özelliği ile mekanların çevre ışığından maksimum seviyede faydalanmasını sağlar. Bu özellik screen perdenin enerji tasarrufu açısından diğer stor perdelere nazaran bir adım öne geçmesini sağlamaktadır. Öte yandan güneş ışığı kırıcı özelliği ile mekana verdiği ışık rahatsız edici düzeyde değildir. Fakat açıklık miktarına göre ışığı da içeriye verdiğinden iç bölümlerin dışarıdan gözükme durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan rahatsız olabilecekler, bu tarz bir perdeyi tercih edemeyebilirler.

Teknik özelliklerine bakıldığında diğer stor perdeler gibi metal boru üzerine sarılı şekilde zincir yardımı ile çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Screen perde, malzemesinin özelliğinden dolayı ülkemizde çok yaygın olmasa da özellikle yurt dışında dış cephe çözümleri olarak kullanılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde yeni yapılan binaların dış cephelerinde kullanım alanının artması beklenmektedir. Mekanizmasına motor takılma özelliği de vardır. Böylelikle uzaktan idare edilebilir. Mekanik mekanizmalarla uyum sağladığı için sensörde takılabilir. Sensör güneş ışınlarını algılayarak otomatik açılma ve kapanma sağlar. Bu özellik perdeleri oldukça teknolojik bir ürün haline çevirir.

Avantajlı Özelliklere Sahiptir

Screen perde birçok özelliği diğer perdelerden ayrılmaktadır. Kumaş yapısı elyaf pvc kumaş olarak nitelendirildiğinden oldukça dayanıklıdır. Güneş ışığını kırıcı özelliği soğutma işine katkı sağlamaktadır. Bezi sert ve dayanıklı olduğu için kırılma yapmaz, görüntüsü bozulmaz, kumaş türünden dolayı kolay yanmaz özelliklidir, ısı yalıtımında oldukça elverişlidir. Özellikle ofis kullanımlarında elverişli olmasının nedeni gelen ışığı yüzeylerde yansıtmadığı için bilgisayar gibi ekranlarda görüntü kaybını önler. Ayrıca screen perde, temizleme açısından oldukça kolaydır.