Perşembe, Nisan 25, 2024

Farklı Bir Tarz Olarak Japon Perdeler

Ev için perde seçimi oldukça zaman alan bir konudur. Evdeki perdelerin farklı bir tasarımda olmasını istiyor ve pencereleriniz buna uygunsa japon perde sizin için uygun olabilir. Bu perde türü genel olarak dikey perdelerle karıştırılmaktadır. Mekanizma yardımıyla yana doğru açılması kolay çıkarılıp takılması özelliği ile klasik perdelerin bir adım önüne geçmektedir. Düz durması için perde altına ağırlık konulmaktadır.

Cırt cırtlı olarak monte edilen ağırlıklar ve yukarıdaki mekanizmaya yine cırt cırtlı sisteme tutunmasından dolayı kolay çıkarılma özelliği vardır. Kumaş türüne göre evde yıkama veya kuru temizleme yapılabilmektedir. Yıkamadan sonra ise ütü gerektirmeden kolaylıkla takılabilir. Büyük ve geniş camlarda, Fransız tipi balkon camlarda tercih edilen perde türüdür. Yana doğru açılma özelliğinden dolayı, sürgülü, volsvagen tarzı kapıları tamamlayıcı şık görünüm de katar. Ayrıca aksesuar olarak tül perdelerin iki yanında da kullanma imkanı vardır.

Kumaş türünün kalın olmasından sert ve dikey indiğinden japon perde, ışık geçirmez özelliğine sahiptir. Fakat aydınlık evler içinde daha ince kumaş veya tül kullanılan japon perde çeşitleri de vardır. Bu perdelerin kumaşları çok farklı türlerde olabilmektedir. Bu yönden farklı konsept düşünenler için tercih edilen bir perde türüdür. Odanıza modern bir hava katmak için ahşaptan yapılmış veya hasır şeklindeki perdeleri tercih edebilirsiniz. Standart kullanımlar için ise daha çok perdelerde kullanılan kadife kumaş türü seçilebilir. Pileli tül perdelerden farklı bir görünüme sahip olduğu için perde çevresini hareketlendirmek için çeşitli aksesuarlar kullanılabilir.

Japon perde özelliğinden dolayı, mutfaklarda da kullanılabilir. Farklı boy ve ebatlar yapılabilen perdeler mutfak pencerenize göre dizayn edilebilmektedir. Güneşten koruma özelliğinin yanında kalın kumaştan üretildiğinden dolayı havalandırma konusunda farklı bir alternatifiniz yoksa bu perde mutfaklarınızda dezavantaj oluşturabilir.

Japon perdelerin çok da bilinmeyen farklı bir kullanım alanı daha vardır. Eski dönemlerde duşakabinler henüz kullanılmadığı zamanlarda her evde küvetler banyo perdesi ile kapatılırdı. Japon perde istenilen kumaştan üretilebildiği için farklı bir banyo tasarımı yapmak isteyenlere alternatif bir çözüm olabilir. Duşakabin yerine perde kullanmak isteyen kişiler, su tutmayacak çabuk kuruma özelliğine sahip kumaştan üretilmiş bir japon perde kullanabilir.